CHG KL50-1000-AF4 Encore Deck Mount Pre-Rinse 12" Add-On Faucet
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 to 11 | $519.24 |
| 12 and up | $499.52 |
| Part # | KL50-1000-AF4 |
|---|
Component Hardware Group
KL50-1000-AF4
Standard Pre-Rinse, Double Pantry, 12 inch Add-On Faucet, Polished Chrome, Compression Valves, Wall Bracket, Low Lead Compliant
KL50-1000-AF4
Standard Pre-Rinse, Double Pantry, 12 inch Add-On Faucet, Polished Chrome, Compression Valves, Wall Bracket, Low Lead Compliant
Recommended Items
Related Items
CHG Component Hardware Group Encore Low Lead Standard Pre Rinse, Double Pantry, 12" (305mm) Add On Faucet, Polished Chrome, Compression Valves, Wall Bracket. Flexible hose with spring. Built-in check Valves. Furnished with 1/2" (13mm) NPS male Inlets on 4" (102mm) centers with 1/4" (6mm) NPT union tailpieces. SANIGUARD treated grip and handles. Optional Wall bracket use Model No. K50-Y020.
- Flexible hose with spring
- Furnished with 1/2" (13mm) NPS male inlets on 4" (102mm) centers with 1/4" (6mm) NPT union tailpieces
- Built-in check valves
- Low lead compliant
| Specification: | |
| Base Faucet Style | Double Pantry , Deck |
|---|---|
| Base Faucet Material | Chrome Plated Low Lead Brass |
| Add-On Faucet | 12 in, 305 mm |
| Inlet Center | Single Hole |
| Supply Inlet Size | 13 mm, 1/2 in |
| Valve Type | Compression |
| Handle Style | Standard Lever |
| Outer Spring Material | Chrome Plated Steel |
| Riser Length | 457 mm, 18 in |
| Temperature Mixing Valve | Optional |
| Wall Bracket | Yes |
| Mounting Kit | No | Compliance : |
| NSF | |
| ADA compliant |
Genuine Component Hardware Group Repair Parts.
WARNING! Prop 65 Warning for California Residents
PROP65 WARNING FOR CALIFORNIA RESIDENTS: The State of California requires that consumers receive warnings on products that contain chemicals known to the state to cause cancer or birth defects.
WARNING! PROP65 WARNING FOR CALIFORNIA RESIDENTS:
This product can expose you to chemicals such as: Chromium (hexavalent compounds) and Phthalates (DEHP) which are known to the State of California to cause cancer, birth defects, or reproductive harm.
For more information visit www.p65warnings.ca.gov
