CHG KL53-1000-AF2 Encore Low Lead 8" Wall Mount Pre-Rinse
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 to 11 | $542.78 |
| 12 and up | $522.17 |
| Part # | KL53-1000-AF2 |
|---|
Component Hardware Group
KL53-1000-AF2
Low Lead Compliant Pre-Rinse, Wall Mount, 8 inch OC Inlets, 8 inch Add-On Faucet, Polished Chrome, Compression Valves, Wall Bracket
KL53-1000-AF2
Low Lead Compliant Pre-Rinse, Wall Mount, 8 inch OC Inlets, 8 inch Add-On Faucet, Polished Chrome, Compression Valves, Wall Bracket
Recommended Items
Related Items
CHG Component Hardware Group Encore Low Lead Standard Pre Rinse, Wall Mount, 8" (203mm) OC Inlets, 8" (203mm) Add On Faucet, Polished Chrome, Compression Valves, Wall Bracket
Furnished with 1/2" (13mm) NPT female Inlets. Flexible hose with spring. Built-in check Valves. SANIGUARD® treated grip and handles.
Furnished with 1/2" (13mm) NPT female Inlets. Flexible hose with spring. Built-in check Valves. SANIGUARD® treated grip and handles.
- Low lead compliant
- Add-on faucet with horizontal tubular swing spout increases flexibility
- Wall bracket standard
- Furnished with 1/2" (13mm) NPT female inlets
- Built-in check valves
- Kool Grip™ insulated grip stays 30° cooler than competitors' grips
- Washerless design provides leak-proof seal
- Patented strain relief coil significantly improves hose life
- Two year warranty includes hose
| Specification: | |
| Base Faucet Style | Wall |
|---|---|
| Base Faucet Material | Chrome Plated Low Lead Brass |
| Add-On Faucet | 203 mm, 8 in |
| Inlet Center | 203 mm, 8 in |
| Supply Inlet Size | 13 mm, 1/2 in |
| Valve Type | Compression |
| Handle Style | Standard Lever |
| Outer Spring Material | Chrome Plated Steel |
| Riser Length | 457 mm, 18 in |
| Temperature Mixing Valve | No |
| Wall Bracket | Yes |
| Mounting Kit | Yes | Compliance : |
| NSF | |
| ADA compliant |
Genuine Component Hardware Group Repair Parts.
WARNING! Prop 65 Warning for California Residents
PROP65 WARNING FOR CALIFORNIA RESIDENTS: The State of California requires that consumers receive warnings on products that contain chemicals known to the state to cause cancer or birth defects.
WARNING! PROP65 WARNING FOR CALIFORNIA RESIDENTS:
This product can expose you to chemicals such as: Chromium (hexavalent compounds) and Phthalates (DEHP) which are known to the State of California to cause cancer, birth defects, or reproductive harm.
For more information visit www.p65warnings.ca.gov
