CHG KL56-1000-AF3 Std Pre-Rinse Deck Mount 10"Add On Faucet
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 to 11 | $527.44 |
| 12 and up | $507.41 |
| Part # | KL56-1000-AF3 |
|---|
Component Hardware Group
KL56-1000-AF3
Low Lead Compliant, meets all current federal and state regulations for low-lead plumbing fixtures.
KL56-1000-AF3
Low Lead Compliant, meets all current federal and state regulations for low-lead plumbing fixtures.
Recommended Items
Related Items
CHG Component Hardware Group Encore Deck Mount, 4" OC, Pre-rinse Assembly With 10" Add-on Faucet, Lever Handles, 1/4-turn Full Volume Compression Valves
- Furnished with 1/2" (13mm) NPS male inlets
- Flexible hose with spring
- Built-in check valves
| Specification: | |
| Elevated Bridge , Deck | |
|---|---|
| Base Faucet Material | Chrome Plated Low Lead Brass |
| Add-On Faucet | 254 mm, 10 in |
| Inlet Center | 102 mm, 4 in |
| Supply Inlet Size | 13 mm, 1/2 in |
| Valve Type | Compression |
| Handle Style | Standard Lever |
| Outer Spring Material | Chrome Plated Steel |
| Riser Length | 457 mm, 18 in |
| Wall Bracket | Yes | Compliance : |
| ADA compliant |
Genuine Component Hardware Group Repair Parts.
WARNING! Prop 65 Warning for California Residents
PROP65 WARNING FOR CALIFORNIA RESIDENTS: The State of California requires that consumers receive warnings on products that contain chemicals known to the state to cause cancer or birth defects.
WARNING! PROP65 WARNING FOR CALIFORNIA RESIDENTS:
This product can expose you to chemicals such as: Chromium (hexavalent compounds) and Phthalates (DEHP) which are known to the State of California to cause cancer, birth defects, or reproductive harm.
For more information visit www.p65warnings.ca.gov
