CHG KL56-2100 Utility Spray Elevated Deck Mount 4" Adj Centers
| Part # | KL56-2100 |
|---|
Component Hardware Group
KL56-2100
Low Lead Compliant, meets all current federal and state regulations for low-lead plumbing fixtures.
KL56-2100
Low Lead Compliant, meets all current federal and state regulations for low-lead plumbing fixtures.
Recommended Items
Related Items
CHG Component Hardware Group Encore Utility Spray Assembly, Deck Mount, Elevated Bridge, 4" OC, 72" Stainless Steel Flexible Hose, 1/4-turn Full Volume Ceramic Valve, Lever Handle, Wall Hook, Angled Spray Valve
- Deck mount
- Built-in check valves
- 72" (1829mm) long stainless steel flexible swivel hose
- Angled spray valve
- Plastic coated wall hook with chrome plated base
- Furnished with 1/2" (13mm) nipples and mounting hardware
| Specification: | |
| Base Faucet Style | Elevated Bridge , Deck |
|---|---|
| Base Faucet Material | Chrome Plated Low Lead Brass |
| Hose Length | 1524 mm, 60 in |
| Inlet Center | 102 mm, 4 in |
| Supply Inlet Size | 13 mm, 1/2 in |
| Valve Type | Compression |
| Handle Style | Standard Lever |
| Spray Valve Style | Utility |
| Vacuum Breaker | No |
Genuine Component Hardware Group Repair Parts.
WARNING! Prop 65 Warning for California Residents
PROP65 WARNING FOR CALIFORNIA RESIDENTS: The State of California requires that consumers receive warnings on products that contain chemicals known to the state to cause cancer or birth defects.
WARNING! PROP65 WARNING FOR CALIFORNIA RESIDENTS:
This product can expose you to chemicals such as: Chromium (hexavalent compounds) and Phthalates (DEHP) which are known to the State of California to cause cancer, birth defects, or reproductive harm.
For more information visit www.p65warnings.ca.gov
