CHG KL60-1000-BR Encore Low Lead Pre Rinse with Bracket
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 to 11 | $476.23 |
| 12 and up | $458.14 |
| Part # | KL60-1000-BR |
|---|
Component Hardware Group
KL60-1000-BR
Standard Pre-Rinse, Elevated Bridge Deck Mount, 8 inch Adjustable Centers, Polished Chrome, Compression Valves, Wall Bracket, Low Lead Compliant, 1.6GPM
KL60-1000-BR
Standard Pre-Rinse, Elevated Bridge Deck Mount, 8 inch Adjustable Centers, Polished Chrome, Compression Valves, Wall Bracket, Low Lead Compliant, 1.6GPM
Recommended Items
Related Items
CHG Low Lead Standard Pre Rinse, Elevated Bridge Deck Mount, 8" (203mm) Adjustable Centers, Polished Chrome, Compression Valves, Wall Bracket
- Furnished with 1/2" (13mm) NPS male inlets
- Flexible hose with spring
- Built-in check valves
| Specification: | |
| Base Faucet Style | Elevated Bridge, Deck |
|---|---|
| Base Faucet Material | Chrome Plated Low Lead Brass |
| Add-On Faucet | None |
| Inlet Center | 203 mm, 8 in |
| Supply Inlet Size | 13 mm, 1/2 in |
| Handle Style | Standard Lever |
| Outer Spring Material | Chrome Plated Steel |
| Riser Length | 457 mm, 18 in |
| Temperature Mixing Valve | No |
| Wall Bracket | Yes |
| Mounting Kit | No | Compliance : |
| ADA compliant |
Genuine Component Hardware Group Repair Parts.
WARNING! Prop 65 Warning for California Residents
PROP65 WARNING FOR CALIFORNIA RESIDENTS: The State of California requires that consumers receive warnings on products that contain chemicals known to the state to cause cancer or birth defects.
WARNING! PROP65 WARNING FOR CALIFORNIA RESIDENTS:
This product can expose you to chemicals such as: Chromium (hexavalent compounds) and Phthalates (DEHP) which are known to the State of California to cause cancer, birth defects, or reproductive harm.
For more information visit www.p65warnings.ca.gov
